موشن گرافیک

موشن گرافیک چیست؟

موشن گرافیک چیست؟

ویدئو رئال

ویدیو موشن

استاپ موشن

موشن‌ گرافیک

ساخت موشن گرافیک

صداگذاری را حرفه ای انجام دهید

مهم ترین دلایل موشن چیست ؟

تحریک احساس مخاطب

انتقال سریع اطلاعات

راحتی کاربر هنگام  دریافت پیام

ارائه اطلاعات زیاد در زمان کم

شکل 1-موشن گرافیک

شکل 2-طراحی موشن گرافیک

موشن گرافیک یک اصطلاح انگلیسی و از دو واژه motin (حرکت) و گرافیک به معنی تصویر تشکیل شده . به زبان ساده تر موشن یعنی گرافیک متحرک. موشن گرافیک از سال 1960 به وجود آمده و امروزه توانسته طرفداران بسیاری را جلب خود کند.

امروزه شرکت ها و برندها برای تبلیغ محصولات و خدمات به جای استفاده از تصاویر ایستا از موشن گرافیک استفاده می کنند. کاربرد آن در وب سایت ها، شبکه های اجتماعی و حتی رسانه هایی همچون تلوزیون و … استفاده می شود.

انتقال مفهوم با استفاده از این روش از امتیازات بسیاری بهرهمند می باشد. از جمله اینکه می‌توان مفهوم را به‌صورت تأثیرگذارتر و جذاب‌تر در زمان کوتاه‌تری به مخاطب نمایش داد.

موشن دارای انواع مختلفی دارد. که هدف ما از این مقاله این است که شما را با مفهوم موشن ها آشنا کنیم.

انواع موشن ها

ویدئو رئال

کلیپ هایی که در فضاهای واقعی ساخته می‌شوند و اطلاعاتی را اعلام میکنند. در ویدئو رئال‌ها از طرح‌های گرافیکی استفاده خاصی نمی‌شود و محوریت اصلی و انتقال پیام.  بر عهده فیلم‌بردار، صدابردار، صداگذار و تدوین است. امروزه در پیام های بازرگانی از ویدئو رئال ها استفاده می شود.

ویدیو موشن

ویدیو موشن ها تأثیر زیادی بر روی مخاطب دارند. برای ایجاد تبلیغات ویدیویی معمولاً از ویدویو موشن استفاده می شود. که می توان آن را ترکیبی از فیلم بردای و گرافیک دانست. که باعث افزایش جذابیت بیشتر ویدیو که با فیلم برداری قابل ارائه نیستند بدست آورد.

استاپ موشن

برای بیان استاپ موشن می توان به کاربرد برخی از دوربین های مداربسته اشاره کرد. برخی از این دوربین ها به جای فیلم برداری کردن عکس برداری می کنند. و سپس از پشت سر هم قرار گرفتن عکس ها ویدیویی به دست می آید. استاپ موشن نیز دقیقاً این چنین تکنیکی می باشد که در آن از حرکت اشیا فیلم برداری می شود .و سپس با پشت سر هم قرار دادن تصاویر، ویدویی جدید به دست می آید.

اینفو موشن

اینفو موشن ها در حقیقت تکنیک استفاده از هنر و گرافیک است و برای انتقال محتوا استفاده می شود. در اینصورت گرافیک و حرکت به طوری استفاده می شود می توان از راهکار های اینفوگرافیک برای نمایش محتوا استفاده کرد. با تلاش طراحان ترکیب موشن و اینفوگرافیک , اینفو موشن بدست می آید.

موشن‌ گرافیک

در اینجا مهمترین مسئله ای که به آن می پردازیم موشن گرافیک است. این از دو واژه موشن و گرافیک تشکیل شده و به معنی گرافیک حرکت می باشد. گرافیک حرکت یکی از پرطرفدار ترین تکنیک هایی است که امروزه در سینما، تبلیغات و… کاربرد فراوان دارد. معمولاً در موشن ها تصاویر واقعی استفاده نمی شود و با نرم افزارهایی از جمله فتوشاپ, ایلاستریتور و … استفاده می شود.

تمام مطالب بالا عناوین نام برده ازانواع موشن می باشند. که هر کدام در قسمت های مختلفی به کار گرفته می شوند. در این مقاله هدف اصلی ما آشنایی شما با اصطلاح موشن گرافیک است. پس برای آشنایی بیشتر با موشن گرافیک، تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

موشن گرافیک
شکل 1-موشن گرافیک

ساخت موشن گرافیک

قطعاً برای شما این سؤال پیش آمده که موشن گرافیک ها چگونه ساخته می شوند. همان طور که اشاره کردیم در ساخت موشن نرم افزار هایی همچون:  فتوشاپ و ایلاستریتور کاربرد فراوانی دارند. اما یک موشن کار حرفه ای خود را به این دو نرم افزار محدود نمی کند. و در ساخت آن از نرم افزار های دیگری مانند: Maya . Adobe After Effects . Adobe Animate . 3DMAX . Adobe Premiere و… استفاده می کند. طراحی موشن گرافیک کار پیچده ای می باشد و نیاز مهارت ویژه ای دارد. یک موشن گرافیک کامل نیازمند رعایت نکاتی همچون موارد زیر است:

شناسایی کامل هدف

مهم ترین نکته در طراحی موشن گرافیک شناسایی کامل هدف است. قبل از ساخت موشن گرافیک،شناخت هدف کلی می تواند از منحرف شدن شما جلوگیری کند. همچنین شناسایی هدف اطمینان به نتیجه رسیدن کار را برای شما به دنبال می آورد.

طراحی را به صورت به گروهی انجام دهید

در طراحی موشن گرافیک، بهتر است کار بصورت Teamwork انجام شود.

در طراحی موشن ، کار تیمی در اولویت قرار دارد. مشارکت تمامی اعضای گروه می تواند نتیجه بهتری را به دنبال داشته باشد.

از تصاویر بهتری استفاده کنید

همان طور که می دانید هدف از طراحی موشن گرافیک، جذب مخاطب می باشد. در نتیجه تصاویری با کیفیت بهتر می تواند این به این روند سرعت بیشتری ببخشد. برای این منظور می توانید از نرم افزار های حرفه ای همچون فتوشاپ استفاده کنید. و تصاویری با کیفیت را خلق کنید.

صداگذاری را حرفه ای انجام دهید

با توجه به هدفی که در طراحی موشن دارید باید صداگذاری ویژه را انجام دهید. در هنگام صداگذاری باید به نکاتی همچون: سن، لهجه صدا، جنس، تن صدا و… توجه کنید. همان طور که می دانید صداگذاری حرفه ای می تواند در جذب مخاطب تأثیر زیادی داشته باشد. که در نتیجه بهتر است در این زمینه حرفه ای ترعمل کنید.

هزینه های طراحی را محاسبه کنید

قبل از ساخت موشن گرافیک، هزینه ها را به صورت تخمینی محاسبه کنید. با این کار شما می توانید از ابتدای کار خود اطلاعات کلی را. نسبت به هزینه های طراحی به دست بیاورید. و در نتیجه مخارج ساخت موشن نمی توانند مانع خلق یک اثر خوب شود.

صحنه را با صدا هماهنگ کنید

قطعاً شما هم از زیرنویس های فارسی برای مشاهده فیلم های خارجی استفاده کرده اید. زمانی که زیرنویس جلوتر از فیلم حرکت می کند لذت تماشا کردن ازدست می رود. حال اگر زیر نویس را به صداگذاری در ساخت موشن تشبیه کنیم. باید مواظب باشید که صحنه ها در طراحی شما با صداگذاری هماهنگ باشند. در غیر این صورت موشن به دست آمده جذابیت خود را از دست خواهد داد.

عناوین نام برده ازجمله نکاتی می باشد که می تواند به شما در ساخت یک موشن حرفه ای کمک کند. موشن گرافیک خود را به ما بسپارید.

مهم ترین دلایل موشن گرافیک چیست ؟

تحریک احساس مخاطب

زمانیکه موشن با کیفیت تولید شود. نه ‌تنها مخاطب را جذب می‌کند. بلکه احساسات فرد و ناخودآگاه او را تسخیر می کند  و احساسات مد نظر را به مخاطب انتقال می دهد.

انتقال سریع اطلاعات

ارتباط  بصری می تواند بسیار تأثیر گذار باشد زیرا این نوع ارتباط را مغز سریعتر و ساده تر پردازش میکند. پردازش چیزهایی که ما می بینیم بسیار ساده تر است. موشن ها به مخاطب کمک می کند که اطلاعات پیچیده شکسته و به سادگی منتقل شود.

راحتی کاربر هنگام  دریافت پیام

کاربران شبکه های مجازی و صفحات وب، سایتهای زیادی را به تماشای ویدئو اختصاص می‌دهند.

با ویدئو نیازی نیست که مخاطبان، زمان زیادی در خواندن , جستجو و دریافت اطلاعات نمایند.

ارائه اطلاعات زیاد در زمان کم

طول اغلب بین 60 ثانیه تا 3 دقیقه است. زمانیکه الزامی باشد یک تأثیر فوری بر مخاطب داشته باشید استفاده از موشن گرافیک  به‌ شدت مفید و مؤثر است.

شکل 2-طراحی موشن گرافیک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا